ÚTIKRITIKA.HU / Lipari-szigetek







szállások

útikritikák


Lipari-szigetek

A Lipari-szigetekről dióhéjban | Tetszett&Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Szállás | Helyi közlekedés | ÉtkezésVásárlás | Szórakozás | Egyéb hasznos információk |Lipari | Vulcano|Stromboli|Salina|Panarea|Lakatlan szigetek| Strandok | Látnivalók | Programlehetőségek  |Olvasmányos linkek |Fotóegyveleg

Lipari-vár n. n. fotója

Ennek az aloldalnak a szerkesztés még folyamatban van. Kérünk némi türelmet!

A Lipari-szigetekről dióhéjban

Más néven: Éoli-szigetek. Olaszul: Isole Eolie (izole eolije)

Ez egy szigetcsoport a Tirrén-tengeren, Szicíliától északra. Közigazgatásilag Szicíliához tartoznak.

Lakosság (2022-ben): kb. 14,500

cs. b. fotója

,, Gyönyörű olasz táj, kevés turista. Úgy hangzik, mint egy lehetetlen kívánság, de ez az álomkép a valóságban is létezik, méghozzá Szicíliától északra, a Tirrén-tengeren. Az UNESCO által védett Lipari-szigeteket (más néven Éoli-szigetek) Caprival és az Amalfi-parttal ellentétben még nem lepték el a turisták, és természeti szépsége mellett vonzerejét annak köszönheti, hogy máig ápolja borászati értékeit és halászati-mezőgazdasági hagyományait. Többhektáros olajfaültetvények és gyönyörű szőlőlugasok; parázsló vulkánok és fekete homokos strandok; ínycsiklandó ételek és édes borkülönlegességek. A vulkanikus szigetcsoport mind a hét tagja - Alicudi, Filicudi, Panarea, Stromboli, Salina, Lipari és Vulcano - külön személyiség, és ami közös bennük, hogy szépségükkel azonnal elvarázsolják az idelátogatókat." forrás

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

A szigeteken a városkák magaslatra épültek (a kalózok miatt) és így mindig adott a szép tengeri kilátás

A Stromboli vulkán esti kitörését figyelve a hajóról olyan volt, mintha egy természeti tűzijátékot néznék - a láva vörös szikrái az éjszakai égbolton felejthetetlen élményt nyújtottak
Lipari óvárosában az Akropolisz tetejéről olyan panoráma tárult elém a többi szigetre és a kék tengerre, hogy órákig képes voltam csak üldögélni és csodálni
Vulcanón a kénes fürdőben lubickolva, közben nézve a gőzölgő krátereket olyan különleges élmény volt, amit sehol máshol nem lehet átélni
Panarea elegáns kis sikátoraiban olyan fehérre meszelt házak között sétáltam, hogy azt hittem, egy görög szigeten járok
Egy lipari családi étteremben olyan tökéletes szicíliai pasta alla Norma-t és friss kardhalat ettem, hogy azóta is emlegetem
A Spiaggia Bianca fehér horzsakő partján napozva olyan volt a tenger színe, mint egy karibi képeslapon

Nem tetszett


A főszezonban a kompok olyan zsúfoltak voltak, hogy néha állni is alig lehetett
Az árak a szigeteken olyan magasak voltak, különösen Panareán, hogy komoly költségvetést igényelt
A turistaszezonban Lipari központja néha olyan tömött volt, hogy elveszett a sziget békés hangulata
A strandok nagy része olyan köves volt, hogy speciális cipő nélkül nehéz volt fürdeni
A nyári melegben a vulkáni gőzök szaga néha olyan intenzív volt Vulcanón, hogy kellemetlen volt
A szigetek közötti közlekedés olyan kiszámíthatatlan volt rossz időben, hogy sokszor át kellett tervezni a programot

Vélemények


,, Tudor, a rangidős vezértörpe - Lipari sziget
Vidor, a vidám törpe - Salina édesvizével, zöldebb vegetációjával
Morgó, a mogorva törpe - Vulcano szigete kopárságával
Szundi az álmos törpe - Filicudi sziget a 240 fő lakosával
Szende a félénk törpe - Paranea a luxus nyaralóival
Hapci a szénanáthás törpe .- Stromboli a működő vulkánjával
Kuka a néma törpe - Alicudi szigetével a legtávolabbi....


A Lipari sziget egy csodálatos, kanyargós, zegzugos halászfalu, és vessetek meg érte de már megint egy hely, ahol szívesen élnék. Van itt Paul & Shark, katedrális, az egész szigeten 39(!!!) templom, erődítmény és kirakodóvásárok. Ahhoz megint csak kevés időt töltök a szigeten hogy beljebb utazzak, a kicsi, pár háznyi falukba, mert a cél mindig, hogy kirándulásaim alkalmával teljesen asszimilálódjak a helyi lakosokkal. (2016)" forrás


Összességében azoknak ajánlanám a szigetcsoportot, akik szeretik az aktív pihenést, szeretnek minden nap úton lenni, és sokat kirándulni, szeretik Szicíliát, el tudják engedni a mindennapokat (helyette kicsit fel akarják venni ezt a “nyugalom, ráérünk még” attitűdöt) és vágynak arra, hogy kicsit megtapasztaljanak egy külön világot Szicílián belül.

Ha a Stromboli túrát szeretné valaki csak megcsinálni, sok cég szervez olyat, hogy hajóval este a túrára odavisznek, majd el is hoznak, de mi egyáltalán nem bántuk meg, hogy pár napot eltöltöttünk a szigeten.
A szezonnal kapcsolatban én arra jutottam, hogy kb. Május és Augusztus között lehet az igazi nagy turistaszezon. Ha valaki aránylag jó időt szeretne, de még meg akarja úszni a dömpinget, akkor szerintem az általunk választott március vége – április eleje vagy épp az Augusztus utáni időszak lehet a nyerő. (2019)

Odajutás

A Liberty Lines, a SIREMAR és az NGI szárnyashajó és komp cégek kötik össze Liparit és a többi szigetet Szicíliával és az olasz csizmával (szárazfölddel). Ha nem utazunk járművel, akkor a szárnyashajóra érdemes jegyet venni, mert jelentősen gyorsabban közlekedik mint a kompok, ráadásul kényelmesebb is. 

Élet a szigeteken főleg főszezonban van, ilyenkor viszonylag könnyű akár Nápoly vagy Messina felől is hajót találni, de talán a milazzoi kikötő a legforgalmasabb odafelé. Több hajótársaság is közlekedik, mi a LibertyLines-szal utaztunk a szigetek között is. Lehet náluk online is jegyet foglalni, viszont a visszaigazoló nem maga a jegy, hanem azt még a pénztárnál ki kell nyomtattatni. A bőröndszabályzatot annyira (semennyire) nem vették komolyan, nem mérte le senki a nálunk lévő csomagokat, de el tudom képzelni, hogy nagy tömegben, feltűnően sok csomaggal már megvetetik a plusz jegyet a csomagnak.

Közvetlenül a CTA reptérről Giuntabus-szal lehet Milazzoba eljutni, 16EUR (ha jól emlékszem) a közvetlen járatra a jegy, ami áprilistól közlekedik. Mi március végén érkeztünk, Cataniaból messinai átszállással mentünk, erre a jegyeket a reptéren a SAIS bódénál tudjátok megvenni (~10EUR a kettő együtt).
Figyelni kell viszont, nem igazán van jelzés a megállókról előre.

A tengeri közlekedésnél érdemes figyelembe venni, hogy időjárás miatt leállhat a forgalom, ezért mi a biztonság kedvéért egy nappal a repülő indulása előtt már visszahajóztunk/buszoztunk Catania-ba. Összesen 4+7 éjszakát töltöttünk el, de nem szerettük volna, hogy egy eszeveszett rohanás legyen az egész nyaralás, ezért 3 szigetet választottunk a 7-ből: a Strombolit, a Liparit és a Vulcanot. (2019)

Szállás

Helyi közlekedés

A nagyobb szigeteken - mint pl. Lipari, Vulcano és Salina - meglehetősen jól használható a buszközlekedés. A menetrendek beszerezhetők az egyes szigetek kikötőinek turisztikai irodáiban.

A szigeteken lehet bérelni robogókat, és a legtöbb szigeten az úthálózat nem is igazán alkalmas autós közlekedésre. Pl. Panarea és Stromboli elég kicsi is ahhoz, hogy ne legyenek autózásra alkalmas utak.

Alicudi és Filicudi kieső elhelyezkedése miatt nem rendelkezik még fejlett turisztikai infrastruktúrával. Ezeken a szigeteken a kikötőből való szállítást és a robogóbérlést a fogadóssal kell egyeztetni.

A csónakbérlés is népszerű az egyes szigetek perifériájának bejárásához; bár a bérelhető kis hajók nem alkalmasak a szigetek közötti utazásra, de népszerűek a Panareából a Basiluzzo és Drauto szigetekre való kiránduláshoz.

Étkezés

A szigetek vendéglőiben az étlapon szinte mindenhol van kardhal és kalamari.

 

Hagymás kalamari - g. a. fotója

Vásárlás

Szórakozás

Egyéb hasznos információk

1. Jóllehet a szigetek lakói egymás között szicíliai dialektusban beszélnek, azért persze  a szabványos olaszt is értik. A turizmusban dolgozók tudnak angolul, franciául vagy németül.

2. A mobiltelefonok a lakott területeken használhatók, de az internet hozzáférés ritka. Lipari városban van egy-két internet kávézó.

Lipari

A szigetcsoport fő és legnagyobb szigete. Hófehér lejtői és régészeti leletei miatt érdemel figyelmet.

Lipari város


cs. l. fotója

Vulcano-sziget

Liparival ellentétben a vulkanikus sziget strandjainak a homokfövenye fekete színű. A szigeten aktív vulkán és termálforrások találhatók, amelyeknek köszönhetően a víz nagyon meleg.

Ezt a látogatást az egyik Liparis napra szúrtuk be, kb. 10 perc átjutni hajóval, és itt vezetett túra nélkül fel lehet menni a kb 500 méteren lévő Gran Cratere-hez. A terep sem olyan vészes. A vulkán fumaroláin keresztül folyamatosan kénes gázt/gőzt ereget (ennél egy vulkanológus biztosan pontosabban fogalmazná meg, de ugye ezt már tisztáztuk 😃), ami egyrészt nagyon látványos, másrészt iszonyú büdös már a kikötőből is. Na de szerencsére az emberi orr elég hamar elfárad, mire felértünk, már szinte egyáltalán nem zavart a konstans záptojás-szag. A kráter körül egy jó nagyot lehet túrázni, igyekezzünk a gázokat nem letüdőzni az adott szakaszokon. 😃 (2019)


d. m. fotója

j. a. fotója

Stromboli

A sziget fő attrakciója: egy szép vulkán, ami folyamatosan kitör. Ezért, ha a turista valódi kitörést szeretne látni, akkor Stromboliba kll utazni.

cs. s. fotója

,, A Stromboli (a kifejezés a hegy csigaházhoz hasonló alakjára utal) azon kevés vulkánok egyike, mely néhány perces, maximum órás szünetekkel, de folyamatosan működik. Lehet, hogy ebben a pillanatban is – amikor Ön ezt a cikket olvassa – éppen okádja magából az olvadt kőzetolvadékokat. Hogy a látványra utazó turista mégsem mehet biztosra, az többnyire a kiszámíthatatlan időjárástól, na meg persze a vulkáni működés előre ugyancsak nem megjósolható hevességétől függ.

A megmászásakor figyelembe kell vennünk, hogy a lejtők dőlésszöge igen meredek. A keskeny, mély szakadékokkal határolt csapáson nemcsak a gyakorta erős viharos szél, de a vulkáni működés összes velejárója (kő- és törmelékesők, gázfellegek) is nagymértékben befolyásolhatja a biztonságos haladást. A magassággal járó oxigénhiánnyal itt ugyan nem kell számolnunk, viszont előfordul, hogy a hegyoldalra telepedő, ként, klórt és széndioxidot tartalmazó gázok a légzést nehezítik. Ezek olykor életveszélyes szituációkat is előidézhetnek. Mindent összevetve egy Stromboli-túra kitartásban, nehézségben vetekedik a 2-3000 m-es magashegységek trekkingjeivel.

A Stromboli érdekessége még, hogy a szerencsés csúcshódító viszonylag kényelmes, de mindenesetre vízszintes platóról szemlélheti a kitörések pazar fényjátékát. Maguk a kráterek – szám szerint három – a hegy csúcsa alatt, egy patkó alakú amfiteátrumban helyezkednek el. Ezek a félelmetes kürtők szolgáltatják azt az irdatlan mennyiségű anyagot, amely tulajdonképpen a hegyet felépítette, és építi ma is. Nyilvánvaló, hogy egykoron – több ezer éve – a kráterek nem a mai helyükön voltak, hanem ennél jóval magasabban. Feltételezhetjük, hogy egy óriási kitörés leszakította a hegy ormát, és ezzel a kitörési centrumok is áthelyeződtek. Még érdekesebb, hogy a területen a Stromboli kialakulását megelőző időszakban is működött egy hozzá hasonló aktivitású másik tűzhányó. Ez azonban beszüntette működését, és míg a közvetlen közelében a Stromboli felépült, a külső erők – elsősorban a tenger hullámzása és a szél – teljesen lerombolták víz feletti részeit. Csupán Strombolicchio, az egykori vulkán kürtőjébe szilárdult tömör lávadugó (neck) maradt hírmondója, amely a lejtők törmelékével szemben jobban ellenállt az elemeknek. Ezen a sziklaszirten ma világítótorony működik.

A Stromboli nemcsak jóságos arcát tudja mutatni, előfordult már haláleset is a hegyen, sőt a hegy tövébe települt városka Ginostra is többször részesült már az áldásból. A balesetek leginkább az elővigyázatlan turistákat érik. Legtöbbjüket a kirepülő kőzápor pusztítja el, azonban előfordult már gázmérgezés is. " forrás


Bár ez a legkisebb sziget, ezt vártam a legjobban. Már a repülőből megláttam leszállás előtt, aztán egy fél nappal később végre közelről is, amikor a hajónk kikötött. Soha nem voltunk még ennyire elszigetelt helyen, így különleges élmény volt 4 napot ott lenni, ráadásul szezon előtt. Abszolút érződött, hogy még “korán” van: sehol a turistahegyek, az épületek egy része épp renoválás alatt, a legtöbb üzlet zárva, stb.

A “nagy” település (Ficogrande) körülbelül egy órányi kényelmes sétával bejárható. Aki nem gyalog közlekedik az robogóval, tuktukkal vagy golfautóval. A legviccesebb a helyi rendőrség csodajárgánya volt (fekete golfautó kék villogóval a tetején). Az utcákban el sem férnének a személyautók. A sziget egyetlen benzinkútja lenn található a kikötőben. Persze elvileg lehet robogót/golfautót bérelni lenn a kikötőben, de szerintem nincs semmi értelme.
Az üzletek nyitvatartása az még a szicíliainál is szicíliaibb: megnézed és vagy nyitva van, vagy nem. 😃 Jellemzően egyébként itt is minden az esti/éjszakai órákra nyit ki. Az a pár üzlet, ami van, leginkább amolyan mindenes bolt: a papír-írószertől a pelenkán át a pékáruig minden van, érthető okokból. Szintén érthető okokból minden drágább azért, mint a szárazföldi részen. Viszonyításképp néhány ár: egy 2L-es víz ~2EUR, egy kávé bárhol 2,5-4EUR, egy reggeli két főre ~9-10EUR, két fős éttermi kajálás (2 pizza + 2 sör) inkább a 40EUR-hoz közelít, mint a 30-hoz. A településen van egy ATM, de pont rossz volt, amikor ott voltunk, szóval inkább vigyetek készpénzt. Ha valaki közvetlenül jön a reptérről, mint mi, ott még talál ATM-et (kettőt is, az egyik a lehúzós pénzváltós ATM, a másik egy rendes bankhoz tartozik, a turistainformáció mögött van elrejtve).

A vendégszeretet nagyszerű, mindenhol mosolyognak, és önzetlenül invitálják az embert, az étteremben, ahol szóltam, hogy 5 euróval többet kaptam vissza, egyből köztiszteletben álló személynek nyilvánítottak (mármint minden nap, amikor arra sétáltunk). 😃
Itt pedig állítom, hogy életem eddigi legjobb pizzáját ettem:
https://goo.gl/maps/vaFgyTcnsXkkNKmB7

Stromboli túra és kötelező eszközök
A kráterhez márciustól már vannak szervezett túrák (400m fölé csak túravezetővel lehet menni), ott helyben is lehet intézni, mi előre foglaltunk a Magmatrek-nél, e-mailben.
Délután 4-kor indultunk kb. 15 fős csoporttal, nagyjából 3 óra az út felfelé, 2 óra lefelé. A terep nem könnyű, félig egyenetlen, sziklás, félig pedig vulkáni hamuba süppedve kell menni, ami felfelé olyan, mintha 3 lépésenként tennél meg 1 lépést. (Lefele viszont ez mókás. 😃) Nyilván nem egy Mt. Everest, de azért aránylag jó edzettség és állóképesség ajánlott.
A látvány jó idő esetén király a csúcsról, és a vulkán is elég aktív volt, kb 5 percenként köpködött lávát, vagy gőzt. Némelyik kitörés kifejezetten hangos, lenn is hallani a folyamatos morajlást.

A túrákon kötelező felszerelés a túrabakancs (olyan, ami a bokát is fogja, az edzőcipőt felejtsétek el), a széldzseki (fenn hideg van és fúj a szél – különösen fázósok egy vékony kabátot sem fognak megbánni), némi étel/ital és fejlámpa vagy zseblámpa (lefelé korom sötétben kell jönni).
Ha valaki véletlenül otthon felejt valamit, vagy nem tud vinni, nem nagy gond, több túrabolt is van, ahol lehet bérelni eszközöket. (2019)

g. a. fotói

Salina

Két kialudt vulkán maradványai ékesítik ezt a szigetet. A Malvasia nevű borostyánboráról is híres.

g. a. fotója

Salina városközpont

,, Salina a második legnagyobb sziget, egyben a legzöldebb és legtermékenyebb. Turisztikailag nem olyan fejlett, mint Vulcano vagy Lipari, nem olyan divatos, mint Panarea, de bájos falvakkal, remek strandokkal és kiváló éttermekkel büszkélkedhet. A helyiek végtelen nyugalma, lassú életritmusa ránk is átragad, és pontosan erre volt szükségünk ahhoz, hogy kipihenhessük magukat.

Salina arculatát meghatározza két kialudt vulkáni kúpja (Monte Fossa delle Felci és Monte dei Porri), ami drámai látványt nyújt, partján csillogó tengeröblök húzódnak, álmos falvai pedig máig őrzik sajátos hangulatukat. (2015)" forrás

Panarea

A szigetcsoport egyik legkisebb szigete. Szeretik a turistákat. Híres arról, hogy évente 2 centiméterrel kerül tovább a víz alá.

Lakatlan-szigetek

Alicudi

Strandok

Látnivalók

Programlehetőségek

Olvasmányos linkek

Fotóegyveleg

H. Iván fotói

 


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon