ÚTIKRITIKA.HU / Szicília / Etna








útikritikák


Szicília / Etna

Etna dióhéjban |Tetszett&Nem tetszett| Vélemények | Megközelítés | Hasznos információk | További beszámolók | Fotóegyveleg

.

V. Jancsi fél lábbal már az Etnán van.

Az Etna látogatásának biztonságosságát a vulkáni tevékenység aktuális szintje határozza meg. A turisták számára az egyik legjobb információforrás az Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV) hivatalos weboldala, amely angol nyelven is rendelkezésre áll. Itt naprakész adatokat találhatunk az Etna aktivitásáról és a kockázati szintekről. Emellett a helyi hatóságok és a turistairodák által kiadott figyelmeztetések és tanácsok követése is fontos.

Az Etna látogatása előtt érdemes érdeklődni a szálláshelyeken vagy a helyi túraszervezőknél is, mivel tisztában vannak a legfrissebb helyzettel. Az utazók elkerülhetik a veszélyes területeket, ha tapasztalt vezetőt bíznak meg, aki jól ismeri a vulkán környékét és a lehetséges kockázatokat.

A látogatás előtt hasznos lehet olyan mobilalkalmazásokat használni, amelyek figyelmeztetést küldenek a vulkáni aktivitással kapcsolatban.

Néhány ilyen alkalmazás a "Volcanoes & Earthquakes," amely valós idejű információkat közöl a világ különböző vulkánjairól és földrengéseiről, valamint az "INGV Terremoti" alkalmazás, amelyet az olasz geofizikai és vulkanológiai intézet fejlesztett ki, és rendszeresen frissíti az Etna aktivitásával kapcsolatos adatokat. Továbbá, a "MyVolcano" és az "Alert24" is hasznos lehet a vulkáni aktivitással kapcsolatos értesítések fogadására, valamint a legfrissebb biztonsági információk elérésére.

Az Etna közelében található információs központok is tájékoztatást nyújtanak az aktuális helyzetről, sok esetben több nyelven. A szicíliai szálláshelyünk városának turista irodájához is fordulhatunk, de megkérdezhetjük a szálláshelyünk gazdáját, vagy a hotel recepciósát is. Szívesen segítenek. 

Az Etna az egyik legaktívabb vulkán a világon, és gyakori kisebb kitörései vagy lávafolyásai vannak, de ezek általában nem veszélyeztetik az egész szigetet, csak az adott területet. A legfrissebb adatok alapján évente több kisebb kitörés vagy fokozott aktivitás fordul elő, ami miatt bizonyos területeket ideiglenesen lezárhatnak a látogatók elől, különösen a magasabb régiókat.

Azonban az ilyen lezárások ritkán tartanak hosszú ideig, és az Etna legtöbb alsóbb része, valamint a környező települések általában elérhetőek maradnak. Becslések szerint az Etna-látogatás elmaradásának esélye a szezonális látogatási időszakban körülbelül 10-20%, ami az Etna aktuális aktivitásától függ.

A legtöbb esetben a helyi hatóságok és túravezetők alkalmazkodnak a vulkáni tevékenységhez, így még aktívabb periódusokban is lehetőség van a vulkán alacsonyabb részeinek biztonságos megtekintésére!!!

Etna dióhéjban

  • Az Etna-hegy az UNESCO természeti világörökségének a helyszíne. Szicília keleti partján, annak is az észak-keleti részén magasodik.
  • Az Etna a kontinensünk legmagasabb vulkánja a maga 3329 méterével.
  • Az Etna Catania és Messina városok között található.
  • Az Etna legutóbbi jelentős kitörése 2023. novemberében történt, amikor a délkeleti kráterből erőteljes stromboliánus aktivitás indult. A kitörés során lávabombákat lövellt ki, és hamuval, gázokkal teli füstoszlop emelkedett a levegőbe. A vulkáni tevékenység komoly hatással volt a környező területekre, és a hamufelhő miatt Catania repülőterét ideiglenesen lezárták. Ez a kitörés egy újabb eseménysorozat része volt, amely az év során több alkalommal ismétlődött, többek között augusztusban és korábban, októberben is hasonló kitörések történtek​.
  • (A stromboliánus aktivitás a vulkáni kitörések egy típusa, amely során mérsékelt robbanásokkal izzó lávadarabokat és gázokat lövell ki a vulkán, általában viszonylag rövid időközönként.)

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett:

A fekete lávaföldeken áttörő élénk növényzet kontrasztja lenyűgöző látvány, amely egyedi módon mutatja be a természet regenerálódó képességét.
A csúcs közeléből nyíló panoráma egész Szicíliára, a csillogó Földközi-tengerre és a környező településekre olyan légies érzést adott, mintha a világ tetején állnék.
A vulkán oldalában található kis borászatok különleges, ásványi anyagokban gazdag talajon termett borai egyedülálló ízélményt nyújtottak.
A hideg, kora reggeli túra során megtapasztalt gőzölgő kráterek és apró fumarolák látványa olyan volt, mintha egy másik bolygón járnánk.
A helyi idegenvezető szenvedélyes történetei a vulkán múltbeli kitöréseiről és a helyi mitológiában betöltött szerepéről színesítették az amúgy is lenyűgöző élményt.
A hold felszínére emlékeztető vulkanikus táj, a bizarr sziklaformációk és lávacsatornák olyan geológiai csodavilágot tártak elém, amely teljesen különbözött minden más hegyi környezettől, amit valaha láttam.
A vulkáni talajon termesztett pisztácia, mandula és a helyi éttermi fogások íze meglepően intenzív és emlékezetes volt, szinte érezni lehetett bennük a vulkán erejét.

Nem tetszett

A csúcshoz közeli területekre vezető felvonók és terepjárók horribilis árai aránytalanul megdrágították az egyébként is költséges kirándulást.
A népszerű útvonalakon tapasztalható embertömeg és a turisták hangos viselkedése gyakran megtörte a hely természetes méltóságát és azt az áhítatot, amit egy aktív vulkán megérdemelne.
A biztonsági korlátozások miatt a legérdekesebb területek egy részét nem lehetett megközelíteni, ami csalódást okozott, különösen azért, mert előre nem volt egyértelmű, mely részek lesznek látogathatók.
Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt a felhők gyakran eltakarták a kilátást, és többször hirtelen köd ereszkedett le, ami nem csak a látványt rontotta, hanem veszélyessé is tette a túrázást.
A vulkán közelében található turista éttermek és büfék ételeinek minősége messze elmaradt az árszínvonaltól, és gyakran a legegyszerűbb szendvicsekért is csillagászati összegeket kértek.
A nem megfelelő infrastruktúra, különösen a hiányos mosdó-lehetőségek és a túl kevés szemétgyűjtő elhelyezése negatívan befolyásolta a természeti élményt.
A parkolóhelyek hiánya és a zsúfolt, kanyargós hegyi utak jelentősen megnövelték a stressz-szintet, különösen a korai indulás és a késő délutáni visszaút során.

Vélemények

"Carmen, a szálloda legszolgálatkészebb, legudvariasabb öt nyelven beszélő recepciósa beírja a GPS-be, merre menjünk, szerinte a déli oldalról jobb megközelíteni a vulkánt , mint északról. Az Etna kapujáig kapaszkodunk a kanyargós utakon, 1900 méternél kezdődik az igazi hegy. Ketten felmegyünk 2650 méterre, de ha magát a krátert akarjuk látni terepjáró buszba kellene ülnünk, ami újabb 30 euró, ezt azonban már sajnáljuk magunktól. A 22 fokos nyárban fogdossuk a láva homok borította hóbuckákat s arra gondolok, ezeken a lankákon milyen csodás lehet úgy síelni, hogy mögöttem gőzölög a vulkán, talpam alatt a fehér hó, lent a tengeren pedig vitorlások szelik a habokat." (G. Laci)


45 eurótól kell megválnunk azért, hogy a busz felvigyen a 2000 méter feletti menedékházhoz. Igen, ez még mindig csak a 2000 méter, miközben az Etna ma már 3357 méter magas. Még a repülőről is láthattuk, egy narancssárgás vagy rózsaszínes pöttyként, alatta egy széles, ám rövidebb lávafolyammal.

Ponyvás városnéző busz vitt fel minket, ahol ötnyelvű idegenvezetést kínáltak, de az igazi látvány a hegyre való kapaszkodás volt. Kezdetben felhős idő volt, majd előbb csak szitált az eső, de hamarosan már hó esett. Mire felértünk, már viharos hóesés fogadott. Jó volt menedéket találni a menedékházban, ahol bőséges ebédet fogyaszthattunk (kolbász, oldalas, szalonna zöldségekkel), miközben figyeltük az odakint zuhogó havat.

Úgy döntöttünk, megnézzük az 5-10 percre lévő krátert, mivel épp szélcsend volt. Menet közben azonban a szél megmozdult, és a szúrós hóval kellett szembenéznünk. Bár alig lehetett látni 20-30 métert, végül feltűnt a kráter, és a legbátrabbak tornacipőben megközelítették, majd visszatértek a melegbe.

A drótkötélpályás feljutás ezúttal lehetetlen volt, és még a dzsipes kirándulás sem volt opció a tehetősebbek számára. Visszafelé összegyűjtöttek minket, mivel egy nagyobb vihar közeledett.

Útközben azon tűnődtünk, van-e még olyan európai ország, ahol ilyen időjárási körülmények között felengednek minket ilyen helyre. (2024)


Rábeszéltek minket egy Etna túrára. Eredetileg az Etnát másnap akartuk megnézni tömegközlekedéssel, ami bár árban olcsóbb lett volna, de időben az egész napot elvette volna, így belevágtunk szervezetten délután. Utólag is jó döntésnek bizonyult, hiszen elég volt rá pár óra, másnap meg az egész napot városnézésekkel tölthettük.
Az Etna bár érdekes volt, de egy Taorminával nem ér fel. 😉 Épp kivételes módon hósapkában pompázott, ugyanis pár nappal korábban hatalmas hómennyiség szakadt rá. (l.v., 2023 április)


Utazás előtt alaposan tervezzünk, mert az Etna-látogatás csak akkor igazán élvezetes, ha nincs szél, felhő vagy eső. Mi egy májusi napon vágtunk neki, lent a tengerszintnél kellemes 26 °C volt – fent viszont tombolt a szél, a hőérzet pedig mindössze 2 °C. Bár sütött a nap, odafenn dermesztő hideg volt, és a szélben még járni is nehézkessé vált.

Három réteg ruhát viseltem, sapkát is hoztam, és a kabátom csuklyáját is felhúztam, de ez sem volt elég. Igaz, hosszúnadrág nem volt rajtam, mert azt odaadottam a feleségemnek, így csak rövidnadrágban mászkáltam – de sokan voltak hasonlóan felöltözve. Érdemes hosszúnadrágot, kesztyűt, sálat és egy meleg sapkát is vinni, ha úgy tűnik, szeles lesz az idő. Odafenn még hó is volt a földön.

Ha nehezen megy a meredek, laza köves terepen való gyaloglás, ez a túra különösen nehéz lehet, főleg, ha szemből fúj a szél. A szél ugyanis felszedi a vulkáni port, homokot és apró köveket, és az arcunkba vágja – ez bizony fájhat is! Nem árt lélekben és felszerelésben is felkészülni.

Ha fúj a szél, inkább maradjunk lent, és fedezzük fel a kábelkocsi-állomás környéki kisebb krátereket. Ezek is látványosak, és biztonságosabban megközelíthetők. Ami a csúcskrátert illeti: ott fent valójában nincs sok látnivaló – csak egy hatalmas mélyedés egy kis hóval. Szerintem nem éri meg a fáradságot.

A kilátás a tetejéről viszont valóban lenyűgöző, ha sikerül nem elejteni a fényképezőgépet a viharos szélben. Mi ebéd után álltunk be a kábelkocsi-sorba, ahol már hatalmas tömeg várt, majd újabb sor következett a 4x4-es buszhoz. Visszafelé is sorba kellett állni, és persze sokan próbáltak tolakodással előrébb jutni különféle átlátszó indokokkal.

Röviden: ha nem ideális az időjárás, inkább spórold meg a pénzt. Csak tökéletes idő esetén érdemes vállalkozni a teljes útra. (2025)


Ne bízz meg a völgyben tapasztalható időjárásban! Az Etnán gyakran a felhők és a köd fölött jársz – odafent teljesen más viszonyok uralkodnak. Ha szeretnél valóban közel kerülni a kráterekhez és szabadon mozogni a hegyen, a felvonó szinte elengedhetetlen, bár a 52 eurós ár túlzónak tűnik.

A felső szinten egyébként lehetőség van vezető nélkül is mászni, és több kráter is elérhető a környéken, amelyeket viszonylag könnyű megközelíteni. Nem minden út igényel túravezetőt vagy különösebb felszerelést.

Ideális kiindulópont a hegy felfedezéséhez Nicolosi, ahonnan kényelmesen szervezhető egy nap a déli, majd egy másik nap az északi oldalra.

Az északi oldalon nincs szükség felvonóra, mégis rengeteg kráter található, amelyek könnyedén megmászhatók – túravezető nélkül is biztonságosan bejárhatók. (2025)


Csodálatos és egyedülálló látvány! A hó és a tenger találkozása olyan élmény, amit nem szabad kihagyni – és akkor még nem is beszéltünk a lávakő sötét színéről, amely lenyűgöző kontrasztot alkot a vakító fehér hóval…


Megközelítés

Autós távolságok:

  • Catania - Etna-hegy: 1 óra 45 perc (50 km)
  • Giardini Naxos - Etna-hegy: 1 óra 31 perc (55 km)
  • Messina - Etna-hegy: 2 óra 10 perc (106 km)
  • Palermo - Etna-hegy: 3 óra 50 perc (239 km)
  • Acitrezzától az Etna völgyállomásáig kb. egy óra autózás szerpentínes utakon

v. j. fotója

Kundl Adrien fotója

Hasznos információk

  1. A vulkán meglátogatásának kiindulópontja a Rifugio Sapienza, ami kb. 1900 méter magasságban található. Onnan a Funivio dell'Etna lanovka viszi a látogatókat 2500 méter magasságba (30 euró). A kráter pereme kb. 3 ezer méter magasságban van.
  2. A Rifugionál a parkolás nem nagy gond és nem is túl költséges. Például 4 órás időtartamra 3,50 euró. A parkolóból a csúcsra felmenetelt csak jó kondícióban lévő turistáknak ajánljuk. meredekek a dombok és hosszú az út. 
  3. Mindenképpen jó túracipőt felvenni és vinni dzsekit vagy pulovert, mert fent mindig hideg szél fúj. Bokáig érő cipő a jobb, mert a félcipőkbe könnyen beesnek kavicsok. A hosszúnadrág is javasolt. Érdemes vinni valami enni- és innivalót.

,, Két találkozási pont is van azok részére, akik közelebbről is szeretnék felfedezni a vulkánt:

1. Dél-Etna ( la Sapienza), ahonnan sétával vagy felvonóval is megközelíthető a vulkán 2900 méteres magassága. Innen 2-4 órás túrák vannak a hegycsúcsig, habár nem kell olyan magasra merészkedni, hogy átszellemüljünk a vulkán légkörével.

2. Észak-Etna ( Piano Provenzana) – sétálva vagy kisbuszokkal érkezhetsz meg a 2400 méteres megfigyelőponthoz. Habár innen már evidens a vulkán krátereihez vezető út, nem javasolt egyedül (idegenvezető nélkül) indulni a felfedező-túrára.

A megfelelő öltözködésre is érdemes figyelni, hiszen itt percek alatt változhat az időjárás, míg nyáron a városban sortban és pólóban turistáskodsz, fent az Etnán széldzseki, hosszú nadrág és megfelelő túracipő viselete KÖTELEZŐ. Az pedig csak egy apróság, hogy víz és élelem nélkül sem vágunk neki egy ilyen kirándulásnak.

Milyen volt a látvány? Aznap, amikor ott voltunk sajnos kissé borongós idő fogadott, de számomra örök emlék." forrás


,, Miután kizártuk az előre szervezett túrákat, jutunk el oda, hogy miért kell nyáron előre megvenni a jegyünket, vagy “Érkezzünk minimum 30 perccel a busz indulása előtt a pályaudvarhoz”. Mert még így október végén is nagyon sokan lemaradtak a buszról. Itt tényleg nincs pótjárat, akinek nem jutott ülőhely az már csak kocsival tud maximum feljutni többszörös áron.

A mi buszunk már 8-ra tele volt, ezért nem tudom elégszer hangsúlyozni, hogy legkésőbb 7:45-re érjetek ki. Végül kis pénzszámolás, és készülődés közepette pontban 8:15-kor el is indultunk Nicolosi felé. Ez volt a busz első állomása, ahol egy fél órás reggeliző szünet következett.

Az egyszerű

Ebben az esetben 1900 méteren maradunk és felmászunk a parkolóból induló 2 útvonalon 2 régi kráterhez. Ezek kis túrák, egyenként 1-1 órások, plusz a fenti fotózkodás. Itt is látunk már szép krátert, rengeteg szétmorzsolódott láva követ és ingyen is van. Viszont nem látjuk gőzölögni a vulkánt és a kilátás se lesz olyan szép, mint magasabbról.

Ezt főleg nagyobb családoknak kis gyermekkel vagy idősebb pároknak ajánlom, akik nem akarnak költeni a felvonóra és/vagy több órát se tudnak/ akarnak túrázni. Fontos, hogy az élményt már itt is meg lehet kapni.

A kényelmes

A parkolóból előbb a felvonóhoz megyünk, ahol 30 euró/ fő áron lehet retúrjegyet venni, ami egészen 2500 méter magasra visz fel. Innen további 35 euró/fő áron 4×4-es terepjárók visznek fel minket 2900 méterrel. Ide felérve egy kis túrával elérhető a 2002-ben kitört vulkán krátere a Crateri Barbagallo.

A legolcsóbb

Abban az esetben ha elég sportosnak tartod magad, akkor a gyaloglást javaslom – ezt választottuk mi is – viszont mondom mire figyelj. 1900 méterről túrázunk fel egészen 2900 méterre, majd utána újra le 1900-ra, és erre nézelődéssel együtt 6 órád van. A táv oda – vissza 10 km és 2000 méter a szintkülönbség . Ez nem tartozik a könnyű túrák közé, de azért megijedni se kell tőle. Velünk együtt több 10-en sétáltak felfelé.

Mi a felmenetelre 3 órát, a lejövetelre 2 órát számoltunk. (2019)" forrás


,, Nagyon hideg van fent, viszont ha nem hoztál meleg hacukát, akkor sincs vèsz, mert meleg kabát bérelhető 2500-on 5 €. Én béreltem (pedig van egy szélkabátom) és piszok jó döntés volt 😁 Túra vagy edzőcipő ajánlott! A szandisoknak nem lesz élmény 😃 Nadrág lehet rövid is a lábszár bírja a zimankót, de azért inkább hosszúban gyere.
Büfé, szuvenír miatt ne aggódj. Van. Minden. Lávakőből még pandamackó is 🥴
A fenti ajándékboltok drágábbak és minden van lent (1900 m) is, szóval kár ott költeni. Pisztáciás nutella fent 10€, lent 7€, Limoncello fent 7,50€, lent 5€.
Lent: hűtőmágnesek 3€-tól, képeslapok 0,50€, Don Corleone bögre 7-10€. (u.m., 2021, augusztus)

z. n. fotója

,, Időjárás: Aki nem annyira fázós, az nagyon, aki fázósabb az pedig NAGYON NAGYON öltözzön fel. Nyáron annyira meleg van lent a városban, hogy nehezen hisszük el, hogy a hegyen fázni fogunk, pedig sajnos így van. Mindenesetre mi vittünk magunkkal hosszú nadrágot, pulcsit és széldzsekit is. A túravezető cég nagyon rendes volt, mert ingyen biztosított meleg kabátokat és strapabíró bakancsokat is valamint sisakot és túrabotot is annak, aki igényelte. Ezek a felszerelések limitált darabszámúak, tehát legjobb, ha senki nem ezekre alapoz, hanem mindent visz magával. Ha megy valaki, előtte mindenképp csekkalja online, hogy milyen időjárásra számíthat a csúcson. Mi a nyár ellenére az erős szél miatt nagyon hideg időt fogtunk ki odafenn. Ennek fényében írom most ezt a kis listát:

Ajánlott cuccok:

Túracipő / bakancs, Hosszú nadrág, Pulcsi, Víz, Kaja, Sapka, Kesztyű, Napszemüveg

Összesen valamivel több mint 10 km volt az út a csúcsig majd vissza a felvonóhoz. Kényelmes tempóban. Túra közben nincs lehetőség wc-re menni. Ha valaki nem szégyenlős, akkor kicsit lemaradhat a többiektől és ha talál egy nagyobb követ, akkor a mögé elmehet, de semmilyen más tereptárgy nem alkalmas az elrejtőzésre. Az utolsó normális hely azelőtt van, hogy a terepjárókkal elindulnánk. Persze ez senkinek ne vegye el a kedvét, hiszen a legjobb kalandokat a komfortzónánkon kívül éljük át. Egészen a kráter pereméig felmentünk, ami tényleg HATALMAS ÉLMÉNY volt. Magát a programot nyugodtan lehet 1 naposra tervezni mert mi is, reggel 7 kor indultunk és délután 5 re értünk vissza.

(2021)" forrás


,, Nem kellett semmit intézni, odamentünk a felvonóhoz, vettünk jegyet és felmentünk. Az abszolút csúcsra csak szervezett túra keretében lehet felmenni, de az csak az utolsó kb. 200 métert jelenti, 3000 méterig felmehet bárki. Ez a felvonó felső állomásától egy könnyed (kb. 1 órás) sétát jelent. (2022)

                              Mérsékeld a sebességet. Vadon élő állatok keresztezhetik az utat - Kundl Adrien fotója

További beszámolók

Mister Etna nem nagyon bújik el – csúcsai rendre előbukkannak a pálmafák, templomtornyok és háztetők mögül, mintha csak figyelne minket. Három napon át csak néztük-néztük, és vártuk, mikor jön el a mi pillanatunk. Aztán a negyedik napon... fogtuk magunkat, és autóval felvitettük magunkat.

Gyorsan beláttuk, hogy Cataniából nekiindulni gyalogosan nem a mi sportunk, úgyhogy bejelentkeztünk egy félnapos túrára, amit a szállásadónk ajánlott. Jöttek értünk, felvittek, megsétáltattak, meg is etettek. Mivel téli időszak volt, alig voltak mások – olyan volt az egész, mint egy privát kirándulás. Én pedig régóta dédelgetett álmomat váltottam valóra: két pasival (az egyik ráadásul olasz!) hármasban másztam Etnát, barlangokban kóboroltunk, és úgy éreztem, ez tényleg az én világom.

Első sorból élvezhettük a vérbeli szicíliai vezetési stílust is: kanyar, emelkedő, eső, napsütés, hó, latyak, takarítatlan hegyi út – minden volt. A természet valósággal váltogatta a hangulatát percenként, ahogy haladtunk felfelé, egészen 1500 méterig. De épségben megúsztuk, és a guide srác sem adott el minket valami kétes alaknak három doboz cigarettáért cserébe.

A túra egyik legemlékezetesebb része az volt, amikor megálltunk egy láva által elpusztított vidéken. A táj olyan volt, mintha egy másik bolygóra csöppentünk volna: szürke, üres, ködös, kísérteties – és egészen varázslatos. Ott helyben nekiláttam lávakövet gyűjteni. Egy darab anyának, egy apának, egy a mamának… és hát, még néhányat elcsentem magamnak is.


Megvettük a retúr buszjegyet Cataniából – 6,60 euró volt fejenként – aztán türelmesen megvártuk, míg beáll a buszunk. A gyerekek természetesen a jobb első ülésekre ültek, onnan a legjobb a kilátás, és el is indultunk: előbb szűk városi utcákon, majd egyre vadabb szerpentineken kanyargott felfelé a járat. Két órával később már az Etna lábánál álltunk, útközben pedig csak kapkodtuk a fejünket – vulkáni lávafolyamok által elöntött tájak, félig elnyelt házak, újraaszfaltozott utak, sehol máshoz nem hasonlítható látványvilág.

A felvonónál a jegypénztáros rögtön figyelmeztetett: a felső állomás fölé most nem igazán érdemes menni, akkora a köd, hogy jóformán az orrunkig sem látni. Így aztán csak a kabinos szakaszra vettünk jegyet, és úgy döntöttünk, majd fenn eldöntjük, hogy érdemes-e továbbmenni.

Amikor kiszálltunk 2500 méteren, már messziről látszott, hogy az időjárás nem a barátunk: felhőfoszlányok úsztak keresztül a tájon, hideg szél fújt, és a csúcsra vezető utat időközben hivatalosan is lezárták. De mi így is nekivágtunk gyalog, legalább addig a pontig, ameddig felengedtek.

Végül 2500 méterről indulva felgyalogoltunk még nagyjából 2 kilométert, egészen 2740 méterig. A kilátás ugyan nem volt lélegzetelállító a tejfehér ködben, de maga az élmény, a tudat, hogy egy aktív vulkán oldalában kapaszkodunk felfelé, felejthetetlen maradt. Mondhatni… érdekes túra volt, a maga szeszélyes, szürreális módján.

Etna tipikus termékei - Kundl Adrien fotója

Az Etna magasságát nem lehet pontosan meghatározni – a folyamatos aktivitása miatt a csúcs néha hetek alatt is több tíz métert változik. Éppen emiatt sosem lehet teljes bizonyossággal számolni azzal, hogy fel tudunk-e menni a legfelsőbb pontokra. Szerencsére viszonylag gyakoriak azok az időszakok, amikor nyugalomban van, és megközelíthetővé válik. A hegymászásra május és szeptember között van igazán esély, mivel a magaslatokon az időjárás kiszámíthatatlan – nyár közepén is legfeljebb 15–20 fokra lehet számítani, és az északi lejtőkön foltokban még ilyenkor is megmarad a hó.

Az Etna felfedezésére többféle lehetőség kínálkozik. Egyik ezek közül a körülötte futó keskeny nyomtávú vasút – egyfajta kisvasút –, amely pár száz méteres magasságban körbejárja a hegyet. Ez a körút ugyan szép kilátást kínál a vulkánra, de messze nem adja vissza azt a különleges élményt, amit a magasabb régiók gyalogos felfedezése jelent. Ahhoz, hogy valóban közel kerüljünk az Etna világához, érdemes busszal elindulni felfelé. Az aszfaltozott út nagyjából 2000 méterig visz fel, ahol egy kisebb pihenőhelyet alakítottak ki kávézókkal és büfékkel.

A tapasztalat egészen szürreális: a szicíliai hőségből pár óra alatt mintha egy másik évszakba érkeznénk meg. A tengerparton még perzsel a nap, a levegő negyven fok körül jár, aztán a busz lassan kúszik felfelé, és mire kiszállsz, már hűvös szél fúj, párás a levegő, és könnyen lehet, hogy kabát után kell nyúlni. Az út mentén fokozatosan változik minden – nemcsak a táj, de a települések hangulata is. A városokat falvak váltják fel, és ezek a kis hegyi községek önmagukban is gyönyörűek. Még a legkisebb templom is olyan, mintha egy festményből lépett volna elő – gyakran támad az az érzés, hogy legszívesebben minden megállónál leszállnál.

Amikor aztán eléred azt a pontot, ahol a busz tovább már nem tud menni, érdemes kihasználni minden percet, és belevetni magad a vulkán világába. A kisebb kráterek megmászása viszonylag könnyen vállalható, de ne számíts klasszikus túraösvényekre – a talaj itt porózus és laza, olyan érzés, mintha száraz hóban lépkednél, bár térdig azért nem süppedsz el. Ha végigjárod ezeket, érdemes rálépni a megszilárdult lávafolyamokra is: olyan, mintha egy idegen bolygón sétálnál. A kihűlt magma felszíne szinte sehol sem sima, minden lépésnél máshogy billen meg a talpad alatt – fárasztó, de semmihez nem hasonlítható.

Egy másik útvonal a kráterek tövében húzódó tufadombok közé vezet. Itt nem ritka, hogy bokáig süllyedsz a porladó, laza vulkáni kőzetbe. Nem kell mondani: a lábbeli kulcsfontosságú. Papucsban vagy magas sarkúban ez a terep inkább rémálom, mint kaland. Aki pedig igazán ínyenc élményre vágyik, megkóstolhatja a láván sült húsokat – helyenként még ilyen különlegességekkel is találkozni.


Gyerekként már a tévé képernyőjén is láttam vulkánkitörést, de egészen más érzés, amikor az ember tényleg ott áll a közelében. Reggel nyolckor vett fel minket a busz, és körülbelül másfél-két órát utaztunk, mire elértük az első szintet az Etna délkeleti oldalán. Az út Santa Venerián és Zafferanán keresztül kanyargott felfelé, míg végül nagyjából 2000 méteres magasságban tettek ki minket.

Egy ponton a busz megállt egy benzinkútnál – ott volt lehetőségünk igazán jó fotót készíteni a vulkánról. Amint leszálltam, rögtön megütötte a fülemet a hangja. Olyan volt, mintha a föld mélyéből puffanások szűrődnének fel, körülbelül 10–30 másodpercenként. Tompa, mégis határozott tűzijátékszerű hangok, mintha valaki egy óriási dob mögött lassan dobolna.

Távolról nézve mindez inkább lenyűgöző volt, mint félelmetes. A látvány és a hangzásvilág egyszerre volt természetes és idegen, ismerős és megmagyarázhatatlan – olyan élmény, amit nem tud előre elképzelni az ember, bármennyi dokumentumfilmet is látott korábban.

Fotóegyveleg

P. T. fotója

sz. m. fotója

Zs. h. fotója

t. n. fotója

Kundl Adrien fotója

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Horváth Rita, 2022. 12. 10. 12:17
Legutóbb November végén vágtam neki az Etnának, 2 vendéggel. Csak 2000 m-ig jutottunk a Rifugio Sapienzáig, a libegő az erős szél miatt nem járt. Útközben megéltük az összes lehetséges időjárást: köd, eső, jégeső, hófúvás, és pilllanatokra napsütés....A Cantoniera étteremben ebédeltünk finom gombás tésztát a helyi specialitást, melegedtünk a begyújtott kandallónál, aztán elindultunk visszafelé Catania irányába. Így is nagy élmény volt, főleg az utasaimank akik még azelőtt sosem jártak ilyen magasan életükben. Privát, magyar nyelvű Etna-túrára lehet jeletkezni nálam. Horváth Rita, hivstalos idegenvezető, 00393420613039 rithorv@hotmail.com, https://idegenvezetotaorminaszicilia.wordpress.com/


Fejér András, 2020. 07. 29. 12:35
Sziasztok!

Itt vagyok Szicíliában és az lenne a kérdésem hogy az Etnát körbefutó kisvasútról tudtok-e valamit? (Jegyárak, indulási, érkezési idő, megközelítés stb.)
Előre is köszönöm!


Iglár Ildikó, 2020. 02. 05. 07:22
Úti Kritikus: köszönöm szépen!!!! szép napot


úti kritikus, 2020. 02. 04. 11:59
Ildikónak:
Az AST Autobus Catania Centrale nevű buszpályaudvar a Stazione Catania Centrale nevű központi pályaudvar mellett található.


Iglár Ildikó, 2020. 02. 04. 11:10
Sziasztok! 3 hét múlva indulunk Szicíliába, Cataniába. Mi is szeretnénk eljutni az Etnához, tömegközlekedéssel:) A kérdésem: melyik pályaudvar melletti buszállomásról indul az a busz, amelyről írtok? Köszönöm a választ, sziasztok
Ildikó


Zsuzsi 2019.10.08., 2019. 10. 08. 13:07
Sziasztok, én egy hete jöttem haza Cataniából. Az árak az Etnához nem változtak, viszont amit fontosnak tartok és nem igazán olvastam róla az az, hogy a 8:15-ös buszra csak annyi embert engednek felszállni, amennyi üllőhely van a buszon. Nekünk nem volt szerencsénk, mert fél órával az indulás előtt már egy csoport ott sorakozott az állomáson, így esélyünk sem volt a buszra felszállni. Egy helyi sofőr vitt el 25 euróért fejenként. Ez tartalmazta az oda-vissza utat. Az Etnán így 3 órát tudtunk eltölteni, ami szerintem (ha nem nézel meg minden követ)elég.


Judit, 2018. 12. 29. 17:49
Kedves Balázs! 2018 Január végén indunk Cataniába, sokat segítettél!!! Üdv:Judit


Balázs, 2018. 11. 14. 11:42
Sziasztok, most jöttem haza Cataniaból.(2018.11.12.)
Friss info az Etna árakról.
6,5 euro a busz oda-vissza, a felvonó 30 euro oda-vissza, a dzsip, ami egy kisbusz kb.15 fős 9 euro oda-vissza túravezetővel együtt aki angolul elmondja és megmutatja a főbb dolgokat.
A felvonó folyamatosan működik, a “dzsip” félóránként ill. több utas összevárása után indul.
Fontos!
Az Etnára csak 1 busz jár 08:15-kor indul a vasútállomás melletti buszpályaidvar 3-as kocsiállásáról és 16:30-kor jön vissza a felvonótól, mi sajnos ezt a menetrend alapján benéztük, de felvitt kocsival egy olasz 60 euroért lealkudva 80-ról.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Autóbérlés Szicíliában!!! Autóbérlés Szicíliában!!!
Online autóbérlés a Vistánál
Béreljen autót itthonról online - kellemetlenségek nélkül!




SZÁLLÁSFOGLALÁS