.
H. S. fotója
olasz kiejtése: dzsárdini nákszosz
Giardini Naxos Szicília keleti partján található, közvetlenül a Jón-tenger mellett. Taormina, amely egy hegytetőn fekvő, népszerű város, mindössze kb. 5 kilométerre van Giardini Naxostól. A két város közötti távolság könnyen megtehető autóval, busszal vagy akár gyalog is, ha valaki szereti a hegyi sétákat.
Giardini Naxos lényege alapvetően az, hogy itt megszáll az ember és a strandolást kombinálja csillagtúrázás formájában a sziget felfedezésével. Helyben a strandoláson kívül nincs más, mint esti tengerparti vacsorázások, emberek bámulása és kész.
A hely nagyon turistás, részben a tengerjárókról napközben erre járó tömegek, valamint a sziget viszonylatában viszonylag olcsó szálláskínálat miatt ezt választó nyaralók, utazók miatt. Giardini Naxos strandjairól viszont szép látvány a Tauro-hegy. A közeli Taormina persze vonzóbb, karakteresebb hely, de az strandolás szempontjából nem annyira jó, zsúfoltabb és drágább hely. Taormina busszal 20 percre van Naxoxtól, és a buszjegy csupán 2 euró.
Azért a Giardini Naxos-on megszálló turisták esténként szívesen bemennek Taorminába, mert ott azért hangulatosabb. Persze Giardini Naxos központjában is van sok étterem és bár, rengeteg remek fagyizó. A város hosszan elnyúló, de azért gyalogtávolságok vannak.
Giardini Naxos strandjai elég jók, tiszták, gondozottak. A szállás kiválasztásakor persze előre tájékozódni kell (pl. tőlünk), hogy milyen messze van a strand, na és nem légvonalban (!).
Giardini Naxos strandjai között vannak homokosak és kavicsosak is (sőt nagy kavicsosak), a víz gyorsan mélyül, a fürdést időnként nehezítik a hullámok, áramlatok. A város központjánál van a leghosszabb strand és az éppenséggel homokos. Ami jó, hogy a tengervíz szép tiszta.
Giardini Naxos tipikus tengerparti szezonális nyaralóhely, azaz senki se várja azt, hogy egy jellemző, hiteles szicíliai város életével ismerkedhet meg ott helyben. Legfeljebb azt lehet látni, hogy vannak helyi halászok, és lehet valamicskét érzékelni abból, hogy itt azért volt egy halászfalu a turistásodás előtt. Helyben látnivaló két templom (nem régiek), van egy régészeti park (Parco Archeologico) és egy természettörténeti múzeum. A kikötő az igazán érdekes hely. Igazi óvárosa nincs a településnek.
Lakosság (2025-ben): 9300
Tetszett
1. A félnaps hajókirándulásunk Isola Bellára, egy festői kis szigetre, ahol kristálytiszta a tengervíz, buja a növényzet, gyönyörű a táj, ráadásul sznorkeleztünk. Bár nincsenek valódi korallzátonyok, de megcsodálhattuk a vulkáni sziklákat, az algákkal borított köveket, és a kis csikós halakat, kékes-zöldeseket, aranycsíkosokat, a tengerfenéken pedig tengeri sünöket.
2. A strandolást jól lehet kombinálni a kultúrával, hiszen Taormina mindössze 15 percre található.
3. Ideális kiindulópont a sziget keleti felének felfedezéséhez. Catania autóval 45-60 perc, Siracusa pedig körülbelül másfél óra alatt elérhetők. (Messina kihagyható)
4. Totál jó a közbiztonság, még éjszaka is, főleg a központibb helyeken
5. Korzózni a város tengerparti sétányán, aminek Lungomare Tysandros a hivatalos neve
6. A Porto di Schisò (kiejtés: porto di szkízo), egy kis kikötő a színes, hagyományos halászcsónakokkal. Fotogén hely.
7. A hőségben voltak előnyei annak, hogy Giardini Naxos sík domborzatú, a (sétálóutca kivételével) dimbes-dombos Taoriminával ellentétben.
Nem tetszett
1. A lidós strandokon az első sorban lévő napozóágyakat jellemzően foglaltnak mondják, akkor is, ha jól láthatóan senki nem használja őket. Valami buta üzletpolitika vagy esetleg ravasz nyerészkedés (?)
2. A helyi vendéglőkben a friss hal átlagos ára kb. 45/55 euró/kiló! Semmiképpen ne rendelj sügért (seabass) és dorádót (seabream). Ugyanis szinte mindegyiket két haltenyésztésből hozzák. Beszezésként kilónként körülbelül 15-20 euróba kerül a vendéglőknek. Több étterem megpróbálja eladni tengerből származó "napi fogásnak" baromi magas áron. Fúj!
3. Sok üzlet és vendéglő véglegesen zárva van, feltételezhetően becsődöltek (magas adóterhek, infláció, a főszezonon kívül megcsappan a vendégek száma, a COVID kikészítette őket)
4. Maga Giardini Naxos a strandokon és a tengerparti sétákon kívül nem sok egyéb, ütős programot kínál.
5. A Recanati strand augusztus legvégén. A nyaralók és az önkormányzat ,,közös alkotása"
L.L. fotója
Giardini Naxos önmagában nem kifejezetten romantikus vagy "különleges" úti cél. Azonban megfizethető alternatívát kínál a kifinomultabb Taorminával szemben, és előnye, hogy közvetlenül a tengerparton fekszik. Egy tengerparti nyaraláshoz, amely egyszerű hozzáférést biztosít a látnivalókhoz és a közlekedéshez, sok utazó számára ideális választás lehet. A közeli kirándulások Taorminába, Castelmolába és Mazzaróba nagyon könnyen elérhetők, de egyszerűen megtervezhetők távolabbi kirándulások is, például az Etnára, Cataniába és még tovább, anélkül, hogy autót kellene bérelni. (2024)
Giardini Naxosban rengeteg dolog vár felfedezésre, főleg ha végigsétálsz a hosszú tengerparti úton. Mi is ezt tettük, és így szinte mindent láthattunk, amit a város nyújt.
Hajókirándulást foglalni könnyű, de ha kedved tartja, bérelhetsz egy saját hajót is, vagy csak élvezheted a homokos partot. Mi több időt töltöttünk a tengerben fürdőzve, majd beültünk egy tengerre néző étterembe – a kilátás lenyűgöző volt, és a helyi ételek igazán finomak! Érdemes megfigyelni a tengerben talált római gránitoszlopokat is, amelyek igazán különlegessé teszik ezt a helyet.
A város déli részén találhatók a legtöbb turisztikai szolgáltatások – szállodák és a legszélesebb strandok. Itt találtunk néhány igazán igényes strandklubot, ahol bérelhettünk napozóágyakat, és a strandbárokban is nagyon jól éreztük magunkat. Mielőtt eldöntöttük, hova üljünk be, végigjártuk a lidókat, hogy összehasonlítsuk őket – van, amelyik egy kicsit elegánsabb, van, ahol még egy játszótér is van a gyerekeknek. Ha nem akarsz költeni, a szabadstrandok is megoldást jelentenek, bár ezek kisebbek és nem mindig olyan tiszták, mint a privát részek.
Giardini Naxos tökéletes választás volt számunkra, mert nemcsak csodás strandokkal rendelkezik, hanem közel van Taorminához is, és az árak is kedvezőbbek, mint máshol. A városban azonban van pár látványosság is, amit érdemes megnézni. Mi meglátogattuk a Castello di Schisò-t, amely a déli részen, a kikötő közelében található. Az erődöt egykor a város védelmére építették, később pedig cukorfeldolgozó üzemként, majd egy arisztokrata lakhelyként szolgált. Jelenleg egy kulturális egyesület újítja fel, és néhány szoba már látogatható. A látványos udvar különösen tetszett – egy elhanyagolt, mégis varázslatos hely, ahol a macskák csendesen szaladgáltak a régi cukorfeldolgozó épületek romjai között.
Ez az utazás tele volt élményekkel, és azt hiszem, ha valaki Giardini Naxosban nyaral, nem fog csalódni – a strandok, a történelem és a közeli látnivalók egyaránt hozzájárultak a felejthetetlen pihenéshez. (2023)
Az energikusabb látogatók számára érdekes lehet a gyalogos túra Taormina és Giardini Naxos között. Mivel a két város között körülbelül 200 méteres szintkülönbség van, ezt a kirándulást nem érdemes félvállról venni (és nem ajánlom az ellenkező irányban történő mászást).
Ha Taorminából indulva szeretnél lejutni az állomáshoz és Giardini Naxoshoz, a Corso Umberto déli részén, a Piazza IX Aprile-tól északra induló Vicolo la Floresta úton kezdj. Az út elején téglás és köves burkolaton haladsz, de ahogy haladsz lefelé a kanyargós ösvényen, a talaj egyre durvább lesz. Írásom idején az út egyes részei földcsuszamlások miatt megsérültek a heves esőzések következtében (ami különösen ősszel elég gyakori). Bár az út el volt zárva akadályokkal, a kitartó túrázók kikerülték ezeket és áthaladtak a földcsuszamlásos szakaszon. Az ösvény egy, a fő parti úttal párhuzamos útra vezet.
Jobbra öt perc sétával elérhető a vasútállomás, miközben csatlakozunk a főúthoz. Körülbelül fél óra alatt le lehet érni az állomáshoz, majd még egyszer ennyi idő kell, hogy elérjünk a tengerparti úton a Giardini Naxos-i turisztikai információs irodáig. (2022)
Giardini Naxos gyerekes családoknak jó bázis a keleti oldalon, ugyanis a környék kavicsos és köves partjaival szemben homokos tengerpartja is van. Azt viszont fontos tudni, hogy a víz gyorsan mélyül!
A település előnye még, hogy a páratlan szépségű, ámbár nem túl olcsó Taormina mellett található.
Utólag azt mondom, hogy szuper választás volt Giardini Naxoson megszállni, ugyanis a strandokat pár perces sétával elértük, s jóval kedvezőbb áron tudtunk szállást foglalni vagy akár éttermezni.
Taormina a hegyen fekszik, így a strandot autóval, busszal vagy felvonóval érhetjük el, illetve a tengerpartja köves, ami kisgyerekeseknek szintén nem túl jó. A lassan mélyülő homokos partok a sziget nyugati oldalán fellelhetők, így akik kisebb gyerekekkel érkeznek, azoknak inkább azt a részt javaslom nyaralásra, pl. Trapani megyében ilyen a San Vito Lo Capo vagy Palermo megyében a Mondello Beach.
A tengerparti sétányon szépen sorban sorakoznak a remek éttermek, boltok, kávézók és cukrászdák.
A strandból van ingyenes és fizetős is, illetve olyan is, ahol csak a napágyért és napernyőért kell fizetni. Mi a legtöbbször a belépős helyre mentünk, mert nem sokkal jött ki drágábban, mint ahol csak az eszközökért kellett fizetni. Azonkívül nemcsak nagyobb méretű, hanem játszótér, illetve étterem is van a területen.
A víz többnyire hűvös volt, de fürdésre teljesen alkalmas. Ez és az, hogy a strandok üresek voltak hétköznap, minden bizonnyal a júniusi előszezonnak köszönhető. Hétvégén megtelt minden a helyiekkel, ilyenkor a parti sétányt is lezárták az autósok elől, a szülők nagy örömére. Tudniillik a járda mindenhol nagyon közel van a közlekedő autókhoz, motorokhoz, ráadásul van, ahol nagyon keskeny is. Az olaszok meg mondhatni nem hajtanak túl lassan. Nem győztük fogni a gyerekeket, hogy ki ne lépjenek az úttestre. (2022) forrás
A tél enyheségéről ismert; ebben az időszakban az átlaghőmérséklet körülbelül 12 °C körül mozog. Decemberben a napok gyakran naposak, míg január-februárban, amelyek viszonylag a leghidegebb hónapok, az átlaghőmérséklet nem tér el jelentősen a 10 fok fölötti értéktől. Kivételes esetekben a hőmérséklet megközelíti a nulla Celsius-fokot. Ezekben a téli hónapokban esnek főként a ritka csapadékok. A hó és a fagy szinte ismeretlen jelenségek.
A tavasz sietve érkezik, és korai virágzást idéz elő; a derült égbolt állandó jellemzője ennek az évszaknak, amelyben a hőmérséklet néhány fokkal emelkedik, az általános átlag 18 °C körül alakul.
Júniusban már teljesen beköszönt a nyár; július-augusztusban éri el a hőmérséklet a csúcsát, nyári átlagban körülbelül 28 °C körül. Szeptemberben viszont az átlaghőmérséklet érezhetően csökken.
Az ősz csapadékosabb a tavaszhoz képest, de az átlaghőmérséklet ugyanúgy 18 °C körül van.
Giardininak két vasútállomása van:
A Taormina-Giardini állomás, amely valójában közelebb van Giardini Naxos központjához, mint Taormina központjához, és 1866-ban nyílt meg.
Az Alcantara állomás, amely a Chianchitta városrészben található.
Giardini Naxos Szicília keleti partján található, nagyon közel Taorminához. A legkényelmesebb repülőtér Catania. A repülőtérről közvetlen buszjáratok indulnak (megállnak Catania belvárosában is, végcéljuk Taormina). Az Etna Trasporti/Interbus üzemelteti a járatokat, amelyek nagyjából óránként közlekednek, és az út körülbelül egy óra tizenöt percig tart. Giardini Naxos több megállóval rendelkezik, ezért érdemes előre tájékozódni a szálláshelytől, hogy melyik megállónál érdemes leszállni. A jegyárak olcsók, és a menetrend megtekinthető az Interbus weboldalán. A nyaralás alatt ugyanazt a buszszolgáltatást, illetve az Interbus helyi járatait is igénybe vehetjük Taormina eléréséhez, amely mindössze húsz percre van.
Taormina és Giardini Naxos közös vasútállomással rendelkeznek, amely Taormina-Giardini néven ismert. Ez a Messinától Siracusáig húzódó tengerparti vasútvonalon található. Az állomás Giardini Naxos hosszúkás üdülőhelyének északi végén található, és hosszú séta a turisztikai központtól; ezért érdemes előre tájékozódni a szálláshelyünktől, hogy milyen távolságra van, és hogy érdemes-e buszt vagy taxit igénybe venni a csomagokkal.
A nyilvános buszjáratok mellett nyitott tetejű turistabusz is közlekedik, amely összeköti az üdülőhelyet Taorminával és a Mazzaro térséggel, valamint a dombokon fekvő Castelmolával. Ez egy élvezetes közlekedési mód, és bár drága, egy 24 órás jeggyel jó ár-érték arányt érhetünk el, ha jól megtervezzük az időnket.
Giardini Naxosban különféle szálláslehetőségek közül választhatunk, az olasz tengerparti szállodák standard kínálatától kezdve a hangulatos panziókig. Néhány helyről kilátás nyílik a tengerre, mások kertekkel rendelkeznek, és egy-két nagyobb szálloda medencével is felszerelt. Giardini Naxos egyszerű, sallangmentes város, és ez igaz a szálláshelyekre is, ahol a kisebb panziók gyakran nyújtják a legjobb nyaralási élményeket. Számos nyaralóapartman is elérhető, amelyek praktikus alternatívát jelentenek azok számára, akik hosszabb tartózkodást vagy családi nyaralást terveznek. Különösen a nyári csúcsidőszakon kívül találhatunk jó árakat. Ahogy az egy tengerparti üdülőhelytől várható, néhány szálláshely magas színvonalú, míg mások minimális szolgáltatást nyújtanak; érdemes alaposan elolvasni a véleményeket és ellenőrizni a helyszínt is.
--------------------------------
Ha olyan negyedeket keresel, ahol a szálláshelyek nem túl közel vannak a vasúti sínekhez, akkor a következő helyeket érdemes keresned:
Recanati: A város északi részén található, és a Spiaggia di Recanati strand közelében helyezkedik el. Ez a negyed nyugodt és csendes, és nem olyan forgalmas, mint a városközpont. Itt található néhány szép szálláshely, például a Villaggio Artemide, a Villaggio Alkantara és a Residence Villa Giardini.
Schisò: Ez a negyed a város déli részén található, és a Spiaggia di Schisò strand közelében helyezkedik el. Ez egy nyugodt és kellemes környék, és a tengerparti sétány és a strand könnyen megközelíthető innen. Itt található néhány szép szálláshely, például az Hotel Villa Mora és az Hotel Kennedy.
San Marco: Ez a negyed a város déli részén található, és a Spiaggia di San Marco strand közelében helyezkedik el. Ez a negyed is nagyon nyugodt és csendes, és ideális választás, ha nem akarunk túl közel lenni a városközpont zajához. Itt található néhány szép szálláshely, például az Hotel Palladio és az Hotel Eliseo.
Természetesen mindig érdemes alaposan utánanézni a szálláshelyeknek, mielőtt foglalnánk, és ellenőrizni, hogy közel vannak-e a vasúti sínekhez. De a fent említett negyedek általában nyugodt és csendesek, és jó lehetőséget kínálnak a pihenésre és a kikapcsolódásra Giardini Naxos-ban.
-------------------------------
Nem ajánlott: Hotel Sporting Baia & Villa Athena , Hotel Sabbie d'Oro
A Corso Umberto a város "nappalija". Délről észak felé halad át Giardini Naxos-on, a Piazza San Giovanni-tól indulva egészen a Via Roma-ig. Az út mentén a város néhány legfontosabb épülete található, többek között a Szent Mária Raccomandata plébániatemplom, a Naxiotiak Palotája, a Szeplőtelen Szűz Mária temploma és más történelmi épületek.
A város főbb tereit és történelmi utcáit a következők alkotják: Piazza Abate Cacciola, Piazza Garibaldi, Piazza del Feudo, Piazza San Giovanni, Corso Umberto és a Via delle Rimembranze.
A távolabb fekvő vasútállomás busszal elérhető, egyébként gyalogosan vagy saját gépjárművel lehet közlekedni, mivel a település nagyon hosszúkás.
Amennyiben az igazi helyi ételeket és a hangulatos, házias éttermeket keresed, amelyek népszerűek a helyiek körében, és nem annyira turistásak, akkor ezeket ajánlom:
Trattoria Don Ciccio: Ez egy hangulatos, kis étterem, amely az olasz és szicíliai konyhát képviseli. A helyiek körében nagyon népszerű, és kiváló minőségű ételeket kínálnak, mint például a friss tengeri herkentyűket és a tésztaételeket. A Trattoria Don Ciccio egyszerű, de barátságos környezetet kínál, és ár-érték arányban is nagyon jó választás.
Osteria Agricola: Ez a hely egy családi tulajdonban lévő kis étterem, amely a helyi ételekre és borokra specializálódott. A vendégek itt valóban megtapasztalhatják a szicíliai vidéki életstílust, és az ételek frissek, háziasak és nagyon finomak. Az étterem kínálja a híres szicíliai antipasti-t, a caponatát, a grillezett zöldségeket és a sajtokat.
La Zagara: Ez az étterem egy kicsit turistásabb lehet, de az árai még mindig nagyon kedvezőek és a helyiek körében is népszerű. A helyi ételek mellett itt található a híres pizza és tészta is. Az étterem egy nagyon barátságos családi környezetben működik, és nagyon szép a teraszuk.
A feketekagyló olaszul (többes számban): cozze (kocce) - H. S. fotója
Giardini Naxos városában van egy állandó piac, amely a város központjában található, a Corso Umberto I főutcán. Ez egy nagyon forgalmas hely, ahol találhatók helyi és olasz termékek, mint például a friss gyümölcsök, zöldségek, halak, húsok és sajtok.
Emellett a városban a Piazza Municipio-nál minden szombaton megrendezésre kerül egy helyi termelői piac. Itt helyi termelők kínálnak friss és minőségi élelmiszereket, például gyümölcsöket, zöldségeket, mézet, sajtokat és borokat. Az itt kapható élelmiszerek közül sok helyben termesztett vagy készült, és a vásárlók a lehető legfrissebb termékeket kapják.
A termelői piac a Piazza Municipio-nál általában délelőtt 8 és délután 1 óra között tart nyitva, és az ide látogatók gyakran élvezik a helyi hangulatot és a helyi ételek kóstolását. Ha olyan élelmiszerekre vágyunk, amelyek helyben termesztettek vagy készültek, akkor érdemes ellátogatni a Giardini Naxos-i termelői piacra, és élvezni a friss, ízletes ételeket.
Néhány népszerű éjszakai szórakozóhely Giardini Naxos-ban:
BamBar: Ez egy kávézó és bár, ahol a turisták és a helyiek egyaránt szívesen látogatnak. Az éjszakai élet egyik legnépszerűbb helye a városban, és élő zenei programokat és DJ-ket is szerveznek. A BamBar azonban korán zár, általában 1 óra körül.
Blue Marlin Beach Club: Ez a strandklub és bár a Recanati Beach-en található, és a város egyik legnépszerűbb helye. Az itt található medence és a tengerparti helyszínek igazi nyári élményt nyújtanak, és az éjszakai szórakozás is nagyon jó itt. Az éjszakai programok közé tartoznak élő zenei események és DJ-k.
Daiquiri Bar: Ez a koktélbár a Corso Umberto I főutcán található, és egy kellemes, csendes környezetet kínál. Az itt kapható koktélok és italok kiváló minőségűek, és a bár zárásig nyitva tart.
Tropis: Ez a klub és bár a városközpontban található, és az egyik legnépszerűbb éjszakai szórakozóhely Giardini Naxos-ban. Az itt kapható italok és koktélok finomak és megfizethetőek, és az élő zenei programok és DJ-k is nagyon jók itt.
Giardiniban jók a strandok, sok fiatal megy oda esténként discoba, bulizni.
1. A városban található turista információs iroda a következő címen található:
Giardini Naxos Turismo - Via Umberto 2, 96017 Giardini Naxos ME
Az iroda az Umberto 2. utcában található, amely a város központjában helyezkedik el. Az iroda elérhető telefonon és e-mailben is:
Telefon: +39 0942 51695 - E-mail: info@visitgiardininaxos.com
Az iroda nyitvatartási ideje a következő: Hétfőtől péntekig: 09:00 - 13:00 és 15:00 - 18:00 - Szombaton: 09:00 - 13:00
Az iroda vasárnapokon és ünnepnapokon zárva tart.
"Giardini Naxosból nincs közvetlen busz az Etnához. Cataniába kell először bemenni Interbus-szal (óránként mennek buszok, kb. 1 óra - néha kevesebb - menetidő, 4,60 euró/fő/út) vagy vonattal, és ott átszállni az Etnához közlekedő buszra (menetidő 2 óra, és ritkán vannak járatok!) Az AST busz pl. Cataniából (a vasúti pályaudvarnál lévő állomásáról) az Etna déli lábához (ETna Sud) visz, de csak reggel 8.15-kor indul járat és vissza 16.30-kor. Szóval odafelé nagyon korán el kell indulni Giardini Naxosból. Van HÉV-szerű járat, a Circumetnea, ami gyakrabban közlekedik Catania és az Etna között. Giardini Naxosból Taorminába nagyon könnyű eljutni, Siracusába szintén, és Catania ugyancsak érdekes, de oda sok busz- és vonatjárat megy.
Giardini hosszú strandja (főként homok és durva szürke kavicsok) a félhold alakú öböl körül Capo Taormina és Capo Schisò között ível. A déli végen egy kis partszakasz lávaüledékes őskorból). Van egy kis szabad strand (spiaggia libera), de a legtöbb helyet a lidósok (magán strandkluboknak) birtokolják.
Spiaggia dei Giardini: Ez a strand a város központjában található, és a legnépszerűbb strand Giardini Naxos-ban. Az előnye, hogy könnyen megközelíthető, és a környéken számos étterem és bolt található. Hátránya, hogy a strand zsúfolt lehet a nyári hónapokban, és a part homok helyett kavicsos.
Spiaggia di Recanati: Ez a strand a város északi részén található, és nagyon hosszú, homokos a partszakasza. Az előnye, hogy a homokos tengerpart miatt ideális a napozásra és a pihenésre, a strand pedig nem olyan zsúfolt, mint a városközpontban található strandok. Hátránya, hogy a környéken kevesebb étterem és bolt található.
A strand tiszta volt, és volt néhány lidó, ahol szolgáltatásokat vehettünk igénybe, például ebédelhetünk vagy napozóágyakat bérelhetünk. Figyelmeztetés: a hullámok túl nagyok úszáshoz, különösen gyerekekkel. (2024)
A Recanati strand fövenye kavicsokból és vulkanikus kőzetekből áll, de hát végül is az Etna lábánál vagyunk! A tenger gyönyörű, és az úszás nagyon kellemes. Természetesen nehéz mezítláb sétálni a kavicsokon, főleg a délután közepén, amikor rendesen felforrósodnak. (2023)
Spiaggia di Schisò: Ez a strand a város déli részén található, és egy hosszú kavicsos partszakaszt kínál, amelyet kis öblök tagolnak. Az előnye, hogy a strand kisebb és nyugodtabb, mint a városközpontban található strandok, és a környéken található éttermek és boltok is megfelelőek. Hátránya, hogy a part kavicsos, így a homokos tengerpartot keresők számára nem ideális.
Szerintem ez az egyik legszebb strand a környéken. Ez a strand korántsem ismeretlen, és különösen a főszezonban turisták tömegei veszik célba, de itt is megtalálhatod a nyugalom szigetét. A strand homokos, ahol a gyerekek játszhatnak, míg a víz tiszta és kristálytiszta. A partot buja növényzet övezi, és itt sem hiányoznak a felszerelt lidók, bárok, pizzériák és éttermek.
Spiaggia di San Marco: Ez a strand a város déli részén található, és egy homokos partszakaszt kínál. Az előnye, hogy a homokos tengerpart miatt ideális a napozásra és a pihenésre, a strand pedig nem olyan zsúfolt, mint a városközpontban található strandok. Hátránya, hogy kevesebb étterem és bolt található a környéken.
Castello di Schisò
A Castello di Schisò egy középkori vár Giardini Naxos-ban, Szicília keleti partján. A vár a város déli részén található, a Spiaggia di Schisò közelében, és egy gyönyörű kilátást nyújt a tengerre és a környező hegyekre.
A vár a 13. században épült, és több alkalommal átalakították és bővítették. A vár falai között található egy kápolna és egy belső udvar. A vár tornyai és bástyái a középkori védelem stílusában épültek, és az épületet a történelem során több ostrom alatt is sikerült megvédeniük.
A Castello di Schisò ma múzeumként funkcionál, és lehetőség van megtekinteni a vár belső termeit, ahol különféle kiállítások és események kerülnek megrendezésre. A várban a látogatók megismerhetik a vár és Giardini Naxos történelmét, a középkori életet és az itt élő emberek mindennapjait.
A vár környéke nagyon szép és csendes, és lehetőség van a környező területeken sétálni, piknikezni vagy élvezni a gyönyörű kilátást a tengerre és a hegyekre. A Castello di Schisò egy nagyon érdekes és különleges látványosság, amelyet érdemes felkeresni Giardini Naxos-ban, ha érdekel minket a középkor és a történelem.
r. p. fotója
Chiesa di San Pancrazio
A Chiesa di San Pancrazio Giardini Naxos-ban található. Ez egy szép kis templom, amelyet a 18. században építettek a város legmagasabb pontján. Az épület homlokzata nagyon szép, és azon is látható a szent védőszentje, San Pancrazio. A templom stílusa neoklasszikus, és belül is nagyon szép, különösen a mennyezet és a díszített oltárok.
A Chiesa di San Pancrazio kicsi, de gyönyörű, és egy kis oázis a város közepén. Az épületen belül található egy kis múzeum is, amely számos szép szobrot és festményt tartalmaz a helyi szentekről és az olasz keresztény vallásról. Az egyik legérdekesebb dolog a templom körül az a csodálatos kilátás, amely az északi részre nyílik, a vulkánokra és a tengerre.
A jelenlegi Giardini-Naxos területén, Capo Schisò közelében, Kr. e. 734-ben halkidiai telepesek alapították azt, amelyet sokáig Szicília első görög településének tartottak. Az új kolónia a Naxos nevet kapta, az Égei-tengerben található azonos nevű szigetről. Bár Naxos viszonylag kisméretű maradt, szimbolikus jelentőséggel bírt, mivel itt emeltek egy oltárt Apollón Archegetes tiszteletére, és ez volt a kiindulópont a görög nagykövetek számára, amikor visszatértek a hazájukba.
A peloponnészoszi háború idején Naxos Athén oldalára állt, de amikor Kr. e. 413-ban az athéni katonai expedíció Szicíliában kudarcot vallott, Siracusa zsarnoka, I. Dionüsziosz lerombolta a várost, és az fölé magasodó dombon megalapította Tauromeniont (Taormina). A területet a szikuloknak adta, a lakosokat pedig rabszolgaként adták el.
Naxos neve az idő múlásával a római korban is megmaradt, és a Kr. u. 3. századi Itinerarium Antoninumban lovak cseréjére szolgáló helyszínként említik a Siracusába vezető konzuláris út mentén. A bizánci korszakban az egykori görög kolónia helyén egy kis település alakult ki, amely Taormina stratégiai kikötőjévé vált. Az arab uralom számos földrajzi nevet hagyott hátra, például a közeli Alcantara folyóét vagy magának Capo Schisò-nak a nevét.
A 15. században a település környékén elterjedt a cukornádtermesztés, és a falu katonai védelmét is megerősítették egy négyzet alakú torony építésével Capo Schisò végén, valamint a Torre Vignazza és egy régi középkori vár bővítésével. 1719-ben, a növekvő lakosság miatt, létrejött a helyi plébániai közösség, amelyet a Legszentebb Segítő Szűz Máriának ajánlottak.
Giardini 1847. január 1-jén függetlenné vált Taorminától, és 1860 augusztusában a kikötőjéből indult el Garibaldi csapataival a calabriai partok felé.
A 19. századtól kezdve a területen a halászat mellett egyre nagyobb szerepet kaptak a mezőgazdasági tevékenységek, különösen a citrusfélék termesztése, valamint a kovácsmesterség és a kerámiaipar.
A település korábbi nevét (Giardini) a helyi turisztikai egyesület javaslatára, amelyet a városi tanács elfogadott, kiegészítették a "Naxos" névvel, hogy megemlékezzenek az egykori görög kolónia helyszínéről, így a település neve Giardini-Naxos lett.
Az utóbbi évtizedekben ezek a hagyományos tevékenységek szinte teljesen eltűntek, és a település gazdaságát a turizmus felé próbálták átállítani, amelyet a tengerparti üdülőhelyekre építettek. Ma Giardini-Naxos Taorminával és Letojannival együtt Szicília keleti részének egyik legnépszerűbb tengerparti üdülőhelye.
Az első napokban még kifejezetten tetszett. Tetszett a hosszú tengerparti sétány, a homokos és kisebb köves partszakasz, valamint a part menti kávézók, éttermek és fagyizók sora. A napernyők és napágyak hangulatos turistás légkört teremtettek, a szuvenírboltok pedig tovább erősítették ezt az érzést. Korábban egy csendes halászfaluban szálltunk meg, így Giardini Naxos ehhez képest pezsgő, nyüzsgő helynek tűnt, tele élettel.Másodszorra az utolsó napon jártunk ott, és addigra már sokkal jobban feltűnt, mennyire mesterséges az egész, szinte semmi eredeti hangulat nincs benne. A tengerparti főutca ugyan látványos és kellemes, de ha beljebb mész a mellékutcákba, már kevésbé vonzó a környezet. A szemét itt is komoly problémát jelentett: bár a homokos tengerpart szép, a sétányról levezető lépcsők és a támfal környéke kiábrándítóan szemetes volt. Egy praktikus előny viszont, hogy a vendéglősök jól alkalmazkodtak a turisták igényeihez, így az éttermek gyakorlatilag egész nap nyitva tartanak, nem csak este 8-tól lehet vacsorázni. Kisgyerekkel utazva ez nagy könnyebbséget jelentett, mert nem kellett azon aggódni, hogy 18 óra körül találunk-e nyitva tartó helyet.
Ha most újra választanom kellene szálláshelyet, gondban lennék. A homokos part mindenképpen nagy előny, és mivel a sétány hosszú, nem kizárt, hogy találni olyan apartmant, amely közvetlen tengerre néző kilátással rendelkezik, és csak át kell sétálni az úton a strandhoz. Kisgyerekkel ez praktikus lehet. Ha viszont nem terveztek sokat fürdeni a tengerben, és nem elsődleges szempont a strand, akkor Giardini Naxosnak nincs igazán kiemelkedő vonzereje. Ha inkább a fürdőzés a fő cél, akkor érdemes lehet más, szebb tengerparti települést keresni, ahol a strandolás mellett a környezet is hangulatosabb.
H. S. fotója
G. A. fotója
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Bobby, 2016. 04. 28. 11:30
Giardini gyönyörű.
Egy nem túlzsúfolt, "barátságos kis strandolóhely.
A napozóágy tényleg drága.
Éttermei korrektek, ételek frissek, finomak, a választék széles.
A közlekedés is jó innen minden irányba.